Зъбобол или болка в зъба се причинява, когато нервът в корена на зъба или около него е раздразнен. Зъбната инфекция, кариесът, нараняването или загубата на зъб са най-честите причини за болка в зъбите. Болката може да се появи и след екстракция (изваждане на зъб).

Спри Болката - Безплатен Наръчник
Защо ме боли зъбът?
Независимо дали е остра и внезапна, или тъпа и постоянна, болката в зъба е трудна за пренебрегване. Зъбобол или болка в зъба се причинява, когато нервът в корена на зъба или около него е раздразнен. Зъбната инфекция, кариесът, нараняването или загубата на зъба са най-честите причини за болка в зъба. Болка може да се появи и след екстракция (когато зъбът е изваден). Понякога болката идва от други области и се насочва към челюстта, като по този начин изглежда като болка в зъба. Най-често срещаните области включват челюстната става (темпоромандибуларната става или ТМС), ухото, синусите и дори понякога сърдечни проблеми.
Бактериите, които се развиват в устата, могат да допринесат за заболяване на венците и кариес, като и двете могат да причинят болка. Често заболяването на венците не води до болка.
Можете да предотвратите повечето стоматологични проблеми, като използвате конец за зъби, миете зъбите си с флуоридна паста за зъби и прегледи при стоматолог два пъти годишно.
Причини за зъбобол
Зъбоболът се дължи на възпаление на централната част на зъба, наречена пулпа. Пулпата съдържа нервни окончания, които са много чувствителни към болка. Възпалението на пулпата, или пулпит, може да бъде причинено от зъбни кариеси, травма и инфекция. Пренесената болка от челюстта може да предизвика симптоми
на зъбобол. Първата стъпка към облекчението е да разберете какво не е наред.
Възможно ли е да става въпрос за чувствителни зъби?
Ако зъбите ви са здрави, те са покрити с твърд външен слой емайл, който предпазва нервите в тях. С течение на времето емайлът може да се изтриват. Когато средният
слой на зъба е оголен, всичко, което ядете или пиете, може да достигне до нервните
окончания.
Заболяването на венците може да направи зъбите ви чувствителни. Венците ви се отдръпват от зъбите и това разкрива корените. Освен това можете да увредите венците си, ако ги почиствате прекалено силно.
Скорошно почистване или нова пломба може да ви направят чувствителни за няколко седмици. Много хора я усещат след процедури за избелване. Стара пломба, която е разхлабена или повредена, също може да я предизвика.
Възможно ли е да е развален зъб?
Зъбите ви са подложени на атака всеки път, когато се храните. Бактериите се задържат по тях, докато не ги почистите с четка. Те произвеждат киселина,
която прави дупките в емайла, наречени кариеси.
Или пък може да имате пукнатина в зъба, която да е оголила чувствителните вътрешни слоеве. Може би сте отхапали костилка от череша или сте били ударени в лицето по време на футбол.
Кариесът или пукнатината могат да причинят остра болка и да направят устата ви чувствителна, когато хапете. Колкото по-дълго продължава болката, толкова по-сериозно е увреждането.
Ако е достатъчно дълбока, кариесът или пукнатината могат да пропуснат бактерии във вътрешния слой, наречен пулпа, на зъба. Пулпата може да се инфектира и това да доведе до натрупване на гной,което води до абсцес. Инфекцията може да се
разпространи и в тъканите и костите.
Стискате ли зъбите си?
Това е често срещан проблем, причинен от стрес, нарушения на съня или проблем със захапката. Ако скърцате със зъби, докато спите, това може да доведе до износване на емайла и дори до пукнатини.
Възможно ли е да е мъдрец?
Никненето на зъби боли, независимо дали сте бебе или възрастен. Вероятно ще я почувствате, когато мъдреците ви започнат да пробиват венците. Храната може да заседне под венеца и да причини кариес и инфекция.
Възможно ли е проблемът да е извън устата ви?
Възможно е зъбите да ви болят поради проблем някъде другаде в тялото ви. Това се нарича пренесена болка. Тя може да идва от:
Някои видове главоболия, като клъстерно и мигренозно
Запушени или инфектирани синуси
Проблеми в ставата или мускулите, които свързват челюстта с черепа
В редки случаи сърдечен удар може да причини болка в зъбите. Тя е симптом и на някои нервни заболявания.
Симптоми на зъбобол
Зъбоболът и болката в челюстта са често срещани оплаквания. Възможно е да има силна болка от натиск или от горещи или студени храни. Болката може да продължи повече от 15 секунди след отстраняването на стимула. С увеличаването на зоната на възпаление болката става по-силна. Тя може да се разпространи към бузата, ухото или челюстта. Други признаци и симптоми, които могат да ви накарат да потърсите помощ, са следните:
Болка при дъвчене в зъбите или челюстта
Главоболие
Чувствителност към топло или студено. Ще почувствате няколкосекундна болка, когато нещо горещо или студено ги засегне. Сладки или кисели храни също могат да ви причинят болки.
Кървене или отделяне на гной около зъба или венците
Подуване около зъба или подуване на челюстта
Наранявания или травми в областта
Лош дъх
Треска
Лош вкус в устата
Подуване на жлезите
Кога да потърсите медицинска помощ при зъбобол
Не отлагайте посещението при зъболекаря, ако зъбите ви болят. Кариесите и пукнатините се влошават с течение на времето. Трябва да се обадите на вашия стоматолог за зъбобол, когато:
Болката не се облекчава от лекарства без рецепта
Имате силна болка след изваждане на зъб; това може да се случи на втория или третия ден след изваждането на зъба. Това е резултат от падането на съсирека и оголването на костта, докато нов съсирек не може да покрие оголената кост. Състоянието е известно като алвеоларен остеит или "синдром на сухото гнездо". Ако развиете това състояние, трябва да се обърнете към зъболекар в рамките на 24 часа.
Болката е свързана с подуване на венците или лицето, или имате секрет около зъба; треската е важен признак за инфекция при стоматологично заболяване. Обикновеният зъбен кариес не предизвиква повишена температура. Тези признаци може да означават, че има инфекция около зъба, венеца или челюстната кост (долната челюст). Треската и подуването могат да бъдат признаци на абсцес. При зъбни абсцеси може да се наложи прием на антибиотици и хирургично отваряне (дрениране) на абсцеса.
Счупените или избитите зъби в резултат от нараняване; освен ако не са свързани с по-тежки наранявания, трябва да се свържете с вашия зъболекар възможно най-скоро. Погълнатите зъби и трайната загуба на зъби се считат за спешни стоматологични случаи. Загубата на зъби вследствие на нараняване (травматична загуба) се третира по различен начин при деца, които са загубили първичните си зъби, отколкото при по-големи деца и възрастни с нараняване на вторичните - или постоянните - зъби. Ако постоянният зъб на детето е напълно избит, опитайте се внимателно да го изплакнете, запазите и възможно най-скоро и потърсете стоматологична помощ.
Болката е налице в ъгъла на челюстта; ако всеки път, когато отворите широко устата си, изпитвате болка, вероятно челюстта е била наранена или възпалена. Това може да се случи от нараняване или просто от опит да изядете нещо, което е твърде голямо. Вашият зъболекар може да предложи решение на този проблем.
Мъдреците причиняват болка; тъй като третите молари се появяват в устата - или пробиват - те причиняват възпаление на венците около видимата част на коронката. Възможно е венецът, разположен над коронката, да се инфектира. Болката може да обхване челюстта и ухото. В засегнатата област може да има подуване, така че челюстта да не може да се затваря правилно. В тежки случаи болката в гърлото и дъното на устата може да затрудни преглъщането.
Тези признаци и симптоми понякога могат да бъдат свързани със зъбен кариес, счупване на зъб или заболяване на венците (пародонтоза). Зъбният кариес или зона на зачервяване около линията на венеца на зъба могат да насочат към източника на болката. Ако потупвате инфектиран зъб, това може да направи болката по-интензивна. Този признак може да насочи към проблемния зъб, дори ако зъбът изглежда добре.
Всяка анамнеза за травма, болка в гърдите, сърдечно заболяване или обриви може да подсказва причини за болка, различни от чисто стоматологичните. Тези симптоми при зъбобол или болка в челюстта означават, че трябва да посетите Вашия лекар или спешното отделение на болница.
Висока температура или втрисане: Това може да означава по-широко разпространена инфекция, която може да изисква нещо повече от антибиотици през устата.
Скорошно нараняване на главата или лицето: Ако имате главоболие, световъртеж, гадене, повръщане или други симптоми, които ви притесняват, след нараняване на лицето или устата, може да имате по-сериозно нараняване в допълнение към зъбната травма.
Обрив на лицето, свързан със зъбобол: Това състояние може да се подобри с медикаменти. Лекарят трябва да може да реши какво е подходящо.
Всякаква болка в челюстта, която се придружава от болка в гърдите: Въпреки че болката в челюстта най-често се причинява от стоматологично заболяване, понякога тя е препратена болка от други области. Хората със сърдечни заболявания, особено тези, на които са поставени стентове, хората с диабет или тези, които са претърпели сърдечна операция, могат да имат болка в челюстта като симптом на сърдечен удар или стенокардия. Ако болката в челюстта или зъбите е съпроводена със замайване, изпотяване или задух, трябва да се обърнете към лекар.
Проблеми с преглъщането или прекомерна болка или кървене от венците: Ако имате анамнеза за отслабена имунна система, диабет или употреба на стероиди, може да сте по-склонни към инфекции. Инфекциите често могат да бъдат по-тежки и обширни или причинени от необичайни организми. Зъбните инфекции и инфекциите на венците при хора с тези състояния може да изискват по-агресивно лечение. Например при абсцес може да се наложи дрениране или интравенозно приложение на антибиотици.
Прегледи и тестове за зъбобол
Задълбочената анамнеза и оралният преглед обикновено водят до поставяне на правилната диагноза.
Понякога се правят рентгенови снимки - панорамни и секторни. В редки случаи лабораторна оценка, включително ЕКГ проследяване на сърцето, ще помогне на лекаря. Ако причината е нещо различно от проблем със зъбите или челюстта, лекарят може да предпише лекарства, насочени към проблема. Ако състоянието е по-тежко, лекарят може да ви приеме в болница за по-нататъшни грижи. Може да бъдете насочени към зъболекар за по-нататъшно лечение.
Лечение на зъбобол у дома
За зъбобол:
Може да се използват болкоуспокояващи лекарства без рецепта, като ацетаминофен или ибупрофен. Приемайте ги според указанията на опаковката, докато си уговорите среща със зъболекар.
Избягвайте много студени или горещи храни, тъй като те могат да влошат болката.
Може да получите облекчение, като захапете памучно топче, напоено с масло от карамфил. Можете да получите масло от карамфил в повечето аптеки.
Специални пасти за зъби могат да намалят чувствителността на зъбите ви. Можете да обърнете ранното заболяване на венците, когато почиствате зъбите си с четка и конец за зъби правилно.
При болки в челюстта:
Аспиринът може да бъде полезен при проблеми в челюстната става при възрастни.
При деца и тийнейджъри трябва да се използва ацетаминофен (а не аспирин).
Ако болката се появява всеки път, когато отворите широко устата си, източник на болката може да е темпоромандибуларната става (ТМС). Прозяването или поемането на голяма хапка храна може да влоши болката. Посещението при Вашия лекар или зъболекар ще Ви помогне да откриете причината.
Медицинско лечение на зъбобол
В повечето случаи зъбоболът или болката в челюстта означават проблем, за който трябва да се погрижи стоматолог.
Обикновено се организира насочване към зъболекар за проследяване. В някои случаи лекарят може да опита инжекция около зъба за овладяване на болката. Ако има подуване на венците или лицето, или ако имате температура, може да бъдат предписани антибиотици.
В кабинета на зъболекаря може да се извърши пломбиране, изваждане на зъби или други процедури, ако е необходимо. Изваждането на зъб ще бъде най-вероятната процедура при първичен (бебешки) зъб. При постоянните зъби, ако проблемът е тежък, обикновено се извършва кореново лечение (почистване на нервите и кръвоносните съдове и запечатване на кореновите канали на зъба) и коронкови процедури.
Обикновено се предписва антибиотик, ако е налице повишена температура или подуване на челюстта. Такива процедури обикновено се извършват на етапи, като за болката и инфекцията се полагат грижи веднага, а реконструктивните процедури се извършват по-късно (седмици до месеци). Докато се възстановявате, ще можете да се върнете на работа или в училище. Зъболекарите и оралните хирурзи могат да планират други процедури в най-подходящия момент.
Ако причините, различни от зъбите или челюстта, са отговорни за болката, лечението ще зависи от състоянието.
Проследяване на лечението на зъбобол
След лечението на зъбобол в стоматологичния кабинет продължете да полагате добри грижи за зъбите. Рутинните и бързи последващи посещения при зъболекаря трябва да облекчат по-бързо болката.
Когато напуснете спешното отделение, приемайте лекарствата според предписанията и спазвайте последващата си среща. Ако имате някакви тревожни признаци или симптоми, обадете се на Вашия лекар.
Спирането на тютюнопушенето може да помогне за подобряване на някои стоматологични състояния. Ако имате проблеми с отказването на цигарите, посъветвайте се с Вашия лекар за помощ.
Превенция на зъбобол
Повечето хора могат да избегнат зъбобол и тежки стоматологични проблеми с редовни стоматологични грижи. Имайте лесно достъпен телефонен номер на зъболекаря си в случай на спешен случай.
Поддържайте здравословен хранителен режим. Бактериите се хранят добре с рафинирана захар и нишесте и се нуждаят от тях, за да пробият емайла на зъбите ви. Следете какво ядете и внимавайте с храната, която се задържа по зъбите и между тях. Мийте зъбите си след хранене.
Създайте добра програма за почистване на зъбите си, за да отстраните частиците храна. Мийте зъбите си след хранене и почиствайте венците си, за да насърчите здравето на венците. Използвайте четка със средна твърдост за зъби с флуоридна паста за зъби. Ежедневно използвайте конец за зъби. Водните душове са ефективни за отстраняване на попадналите частици, но използването на конец за зъби върши по-задълбочена работа, когато се извършва внимателно. Изплаквайте ежедневно с антисептична вода за уста, за да се отървете от бактериите, които причиняват плака и ранно заболяване на венците.
Предпазвайте зъбите от кариес с флуорид. Флуоридът е ефективен за предотвратяване на кариес при децата. Флуоридът е естествен елемент и се съдържа в много водоизточници и зеленчуци. Проверете дали чешмяната ви вода е флуорирана.
Организирайте почистване на зъбите си от зъболекар или дентален хигиенист поне два пъти годишно. Това може да помогне за предотвратяването на кариеси и заболявания на венците. На всеки 1 до 3 години може да е необходимо да се правят рентгенови снимки на зъбите, за да се идентифицират проблемните области.
Поддържайте моста или протезите си чисти. Дори и да нямате всички зъби, можете да предотвратите нови стоматологични проблеми, ако опитате тези превантивни съвети.
Носете защитен зъбен предпазител или покривало за глава, докато спортувате, за да предотвратите наранявания.
Не пушете. Тютюнопушенето може да влоши някои стоматологични състояния.
Изводи
При най-честите причини за зъбобол прогнозата е добра при подходящи стоматологични грижи. Спазването на добра дентална хигиена, като миене на зъбите с флуоридна паста, използване на конец за зъби, изплакване с антисептична вода за уста и рутинни прегледи при зъболекар, помага за предотвратяване на проблеми със зъбите.
При състояния, различни от проблеми със зъбите и челюстта, бързото диагностициране и лечение обикновено подобряват дългосрочния резултат.
Comments